Na co kierowca powinien zwrócić uwagę przy holowaniu przyczepy kempingowej?
Gdy bierzesz ze sobą przyczepę kempingową, możesz poczuć się niezależnie i rozbić obóz niemalże wszędzie tam, gdzie tylko zechcesz. To przyjemne. Dodatkowo nie tylko skorzystasz z komfortowych udogodnień, ale i będziesz miał miejsce na dodatkowy bagaż. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach, umiejętnościach i skupieniu, które pomogą Tobie i bliskim bezpiecznie dotrzeć do celu.
Przestrzegaj zatem poniższych wskazówek:
- Przygotowując bagaże w miarę możliwości przypnij je pasami lub użyj mat antypoślizgowych.
- Dobre wyważenie to podstawa - pamiętaj aby ciężkie przedmioty umieszczać na środku, ponad osią. Dzięki temu przyczepa będzie lepiej trzymała się drogi i ułatwi to hamowanie.
- Jeśli nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w parkowaniu z przyczepą, poświęć przed wyjazdem czas na manewry na wolnym parkingu. Oczywiście gdy masz już odpowiednie do tego uprawnienia. Pamiętaj też, że przyczepa ścina zakręt, w związku z tym trzeba pokonywać go szerokim łukiem, aby zmieścić się w wyznaczonym pasie ruchu. Trening pomoże Tobie nabrać wprawy i obniży stres na wyjeździe.
- Upewnij się czy Twoje auto ma odpowiednią moc aby móc holować Twoją przyczepę, szczególnie z pełnym załadunkiem i w górzystym terenie. "Mały" silnik może nie sprostać wszystkim sytuacjom które napotkasz. Sprawdź możliwości techniczne - dowód rejestracyjny holownika oraz przyczepy.
- Elementem niezbędnego wyposażenia jest hak holowniczy, który musi być zalegalizowany przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Jeśli hak montowany był przed ostatnim badaniem technicznym jest dobrze, gdyż został on sprawdzony, oraz adnotacja o haku została umieszczona w dowodzie rejestracyjnym.
- Jedź tak ostrożnie, jak to możliwe. Zawsze uwzględniaj dłuższą drogę hamowania i obniżone przyspieszenie. Pamiętaj również o ograniczeniach prędkości dla przyczep.
- Jeśli czujesz podczas jazdy, że przyczepa ślizga się lub ucieka na bok, powoli zdejmij nogę z gazu i staraj się utrzymać tor jazdy zespołu pojazdu (czyli samochodu osobowego i przyczepy), ostrożnie kontrując kierownicą.
- Umiejętność holowania biegami może się przydać nie tylko pod kątem ograniczenia spalania paliwa. Jest ona istotna, gdyż holowanie w bardzo dużym stopniu obciąża hamulce pojazdu (mogą się przegrzać). Wytracając prędkość za pomocą redukcji biegów kierowca wspomaga działanie hamulców pojazdu, co jest bardziej efektywne.
Pamiętaj - jeśli nie jesteś pewien czy Twoja przyczepa jest w odpowiednim stanie technicznym, potrzebuje sprawdzenia przed sezonem czy też przed wyjazdem - jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nie tylko auto osobowe wymaga pełnej sprawności! W Broler Bosch Service wykonamy odpowiedni przegląd i ewentualne naprawy.
Życzymy szerokiej drogi!
(Porady z uwzględnieniem materiałów informacyjnych Bosch Polska.)